Sick day - benefit pro zaměstnance

Cítíte, že na vás něco leze, a potřebujete pár dní odpočinku? Můžete požádat o sick days neboli zdravotní volno. V naší firmě máte možnost získat firemní benefit, který Vám umožňuje vybrat si ročně 3 dny, pokud se necítíte dobře a začíná na vás něco lézt.

Co znamená vzít si „sick days“?
Můžete jej využít, kdy pár dní úplně stačí k vyléčení nemoci (chřipka, bolest v krku, rýma, …) a je zbytečné chodit kvůli tomu k lékaři pro neschopenku a brát si celý týden nemocenskou. Velkou výhodou je, že kvůli náhlé nevolnosti nebo nachlazení nemusíte jít k lékaři, ale díky sick days můžete rovnou zůstat doma.
Samozřejmě ale zdravotní volno musí mít určitá omezení, aby této výhody zaměstnanci nezneužívali.

Proč jsou sick days výhodné pro zaměstnance a zaměstnavatele?
Kratší odpočinek a léčení je výhodnější, než dlouhodobé léčení. Jestliže zaměstnanec cítí počínající nachlazení, je lepší, aby zůstal pár dní doma. Nemusí tak nakazit další zaměstnance a může se z mírného nachlazení rychleji vyléčit, když zdravotní volno spojí například s víkendem. Nemusí si tak vybírat nemocenskou.
Další výhodou je, že zaměstnanec může zůstat doma bez lékařského potvrzení.

Mzda během sick days
Velká výhoda je také to, že zaměstnanec během sick days dostává vyplácenou mzdu. Je to rozdíl oproti nemocenské, neboť během nemocenské dostává zaměstnanec mzdu až čtvrtý den léčení se. Její výše je ale většinou pouze 60% mzdy. Proto je výhodné vzít si během krátkodobé nemoci zdravotní volno.

Sick days se neodečítají z dovolené.
Sick days je benefit, který zaměstnavatel může a nemusí poskytovat. Získávají ho zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, kteří to mají uvedeno v příloze k pracovní smlouvě.